W poniedziałek (28.08) gruchnęła informacja, że w Małopolsce odnotowano pierwszy przypadek "legionelozy", czyli zakażenia bakterią Legionella pneumophila, które powoduje bardzo niebezpieczne zapalenie płuc.
Bakteria dostaje się do organizmu ludzkiego w postaci wodnej, ale nie przenosi się między ludźmi. Do tej pory najwięcej zakażonych odnotowano w województwie podkarpackim. Ciągle trwa ustalanie dokładnych przyczyn tak dużej zachorowalności. Prawdopodobnie odpowiedzialna jest za to instalacja wodno-kanalizacyjna.
Do tej pory w wyniku powikłań spowodowanych zakażeniem legionelloząl zmarło 11 osób.
Okazuje się jednak, że w Małopolsce w tym roku odnotowano już pięć przypadków zachorowań w wyniku wyżej wymienionej bakterii. W tym trzeba wymienić dwa z sierpnia, które dokładnie opisali pracownicy wojewódzkiego sanepidu.
W piątek, 18 sierpnia, potwierdzono legionellozę u mieszkańca Krakowa, który trafił do szpitala uniwersyteckiego na leczenie 9 sierpnia. Pacjent wyzdrowiał i został wypisany do domu 24 sierpnia.
Z kolei 22 sierpnia do szpitala uniwersyteckiego trafiła mieszkanka Krakowa, u której pierwsze objawy legionellozy pojawiły się 22 sierpnia. Pacjentka jest hospitalizowana do tej pory.
Co ważne - u pacjenta potwierdzono, że źródłem zakażenia był aerozol wodny z węża ogrodowego, przechowywanego w nasłonecznionym miejscu. Z kolei u pacjentki źródłem zakażenia była klimatyzacja samochodowa.
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Jak można się zakazić?
Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Leczenie zakażenia legionellą
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładem Higieny – Państwowym Instytutem Badawczym, z myślą o zarządzających wewnętrznymi systemami wodnymi i urządzeniami występującymi w budynkach, opracował zalecenia, które pomogą zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stanowić występujące w wodzie bakterie Legionella. W dokumencie wskazano zakres podstawowych działań technicznych dla różnego typu systemów/urządzeń lub ich elementów.
Dyskusja: