Karol Wojtyła znany był z aktywnego spędzania wolnego czasu. Wcześnie odnalazł w sobie miłość do górskich wędrówek. Jako ksiądz i duszpasterz młodzieży akademickiej kontynuował swoje sportowe pasje. Szczególnie bliska była mu turystyka krajoznawcza, dzięki której poznawał ojczystą ziemię, jej kulturę, tradycję i historię.
Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków. - powiedział Jan Paweł II w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r.
W celu popularyzacji Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II upamiętniającego miejsca, po których wędrował Karol Wojtyła, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie ustanowiły tak zwaną regionalną odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II.
Odznakę można zdobyć podczas wycieczek Małopolskim Szlakiem Papieskim im. św. Jana Pawła II, trasą główną prowadzącą z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza liczącą w sumie 231 kilometrów oraz tzw. wariantami Małopolskiego Szlaku Papieskiego.
Odznaka posiada cztery stopnie: żółto-biały, brązowy i srebrny oraz złoty. Zdobycie odznaki zależy od ilości przebytych tras turystycznych. Do wyboru jest dziesięć wariantów tras. Żółto-biała odznaka zostaje przyznana za przejście całej głównej trasy Małopolskiego Szlaku Papieskiego (Kalwaria Zebrzydowska – Stary Sącz), brązowa i srebrna oraz złota za zdobycie analogicznie dwóch, trzech i czterech kolejnych szlaków z proponowanych ich wersji. Odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II przyznaje Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz upoważnione przez niego oddziały PTTK.
Wszelkie informacje o Małopolskim Szlaku Papieskim im. Św. Jana Pawła II znajdują się na stronie www.idmjp2.pl i www.cotg.pttk.pl.
}} Wykaz tras w załączniku TUTAJ
Info:Instytut Dialogu Międzykulturowego
Dyskusja: