Trzy osoby wystarczą, by założyć stowarzyszenie zwykłe. Nie muszą tworzyć statutu – ich działania są prowadzone na podstawie regulaminu.
Rejestrują się w ewidencji stowarzyszeń zwykłych w starostwie.
Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej jest tzw. "ułomną osobą prawną". Może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Źródła finansowania to m.in. składki członkowskie czy dotacje, ale nie może prowadzić działalności ekonomicznej odpłatnej albo gospodarczej). Ma też sporo obowiązków.
Osoby zakładające stowarzyszenie decydują o jego nazwie i celach działalności, określają siedzibę stowarzyszenia i teren jego działania, zasady nabywania i utraty członkostwa, dokonywania zmian w regulaminie i zasady rozwiązania się stowarzyszenia zwykłego.
Wybierają także swojego przedstawiciela albo zarząd, który będzie uprawniony do reprezentowania założycieli wobec urzędu. Wszystkie te zasady określają w regulaminie działalności stowarzyszenia, który stanowi najważniejszy dokument stowarzyszenia zwykłego i pełni taką rolę, jak statut w stowarzyszeniu zarejestrowanym. Składają wniosek o rejestrację w ewidencji stowarzyszeń zwykłych u starosty powiatowego i gotowe. Mogą działać.
Starosta wadowicki dokonał corocznej aktualizacji listy stowarzyszeń zwykłych w powiecie. W wadowickim działa ich obecnie 35.
Najstarszy wpis z 2017 roku posiada stowarzyszenie Nowa z Andrychowa reprezentowane przez Sebastiana Ramendę. Stowarzyszenie zajmuje się szeroko rozumianą pomocą społeczną i wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Takich stowarzyszeń działających na zasadzie pomocy społecznej i charytatywnej w powiecie jest kilka. W Andrychowie od 2018 roku działa stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi na Świat zajmujące się wspieraniu osób o spektrum autyzmu, Kolorowe Skrzydła pomagające osobom niepełnosprawnym, w Wieprzu zarejestrowane jest stowarzyszenie chorych na miastenię Gravis Gioconda.
Drugą grupę stowarzyszeń stanowią te o charakterze politycznym i społecznym. Szczególnie w rozpolitykowanych od lat Wadowicach. Tutaj istnieją stowarzyszenie Inicjatywa Wolne Wadowice, Moje Wadowice, Wadowickie Centrum Rozwoju w Wadowicach (taka jest jego nazwa), Ratujmy Wadowice, Ośrodek Wadowice, a w Andrychowie Nasza Gmina Andrychów Władysława Żydka, czy Autentyczni Społecznicy z Tomic, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Wysokiej lub Poręba Markowa z Brzeźnicy. Działalność tych stowarzyszeń jest znikoma i w ostatnich latach nie wnoszą one nic szczególnego w życie lokalnych społeczności.
Cele sportowe i rozwoju szeroko pojętej kultury fizycznej wyznaczyły sobie takie stowarzyszenia jak Broadpeak, Yacht Klub Polski, Forward, czy stowarzyszenie cyklistów Iłowiec lub Wadowicko - andrychowskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego. Nieznani Jeźdźcy z Andrychowa zajmują się propagowaniem kultury motocyklowej i bezpiecznej jazdy motocyklem. Promocją ekologii i środowiska zajmuje się w Andrychowie organizacja Harmonia Izabeli Obozy.
W 2017 roku Teresa Paździor założyła Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani, którego celem jest ochrona zabytku sakralnego.
W Barwałdzie Średnim zarejestrowane jest stowarzyszenie PowerChain, które ma zajmować się upowszechnianiem nowoczesnych technologii, a przede wszystkim blockchain, sztucznej inteligencji i rzeczywistości wirtualnej.
W Wadowicach zarejestrowane jest z kolei stowarzyszenie Przybij Piątkę z Kotem Joanny Jabłońskiej, które zajmuje się pomaganiem zwierzętom bezdomnym. W Kalwarii Zebrzydowskiej Tomasz Baluś zarejestrował Stowarzyszenie św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, którego jednym z celów głównych ma być wspieranie uzdolnionej młodzieży.
W Dąbrówce zarejestrowano Ruch Biblijny, który zajmuje się rozpowszechniania chrześcijańskiej kultury i wartości opartych na Piśmie Starego i Nowego Testamentu.
Jedynym branżowym stowarzyszeniem w powiecie jest Stowarzyszenie Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej.
Najmłodszym stowarzyszeniem zarejestrowanym w wadowickim jest Koło Gospodyń Wiejskich Bugajanki, które uzyskało wpis do rejestru w kwietniu tego roku.
Na co dzień o tych wszystkich stowarzyszeniach mało słychać. Działają zazwyczaj incydentalnie lub we własnych hermetycznych środowiskach.
Dyskusja: