Ceny gazu rosną od kilkunastu tygodni. Odczuwają to m.in. firmy, w których koszty metra sześciennego gazu wzrosły niemal dwukrotnie. Jak to się przekłada na proekologiczne projekty wymiany starych pieców na nowoczesne? Pewne zmiany już zaszły, ale według oceny niektórych samorządów nie tylko ceny gazu mają na nie wpływ.
W powiecie wadowickim część gmin nie prowadzi działań wymiany starych pieców z własnego budżetu. Program pod nazwą "Czyste powietrze" koordynowany jest przez wojewódzkie agendy ochrony środowiska. Te gminy, w których udało się wprowadzić skutecznie funkcję ekodoradcy mają pewne spostrzeżenia.
W związku z podwyżkami gazu zauważyliśmy większe zainteresowanie ze strony mieszkańców wymianą starego kotła węglowego na ekologiczne rozwiązania grzewcze, inne niż ogrzewanie gazowe. Coraz więcej osób pyta o dofinansowanie do pompy ciepła, kotła na pellet drzewny czy kotła zgazowującego drewno - poinformował portal Wadowice24.pl Mateusz Bródka, ekodoradca w Referacie Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Gminy w Stryszowie.
Spadek zainteresowania ogrzewaniem gazowym zauważyli też w Andrychowie, gdzie mają własny program wymiany pieców.
Po przeanalizowaniu ilości udzielonych dotacji w ostatnich latach wynika, że zainteresowanie wymianą starych kotłów węglowych na gazowe cieszyło się największym zainteresowaniem i wynosiło kolejno około 92% ogółu dofinansowanych wniosków w 2019 roku, 95% w 2020 roku i 96% 2021 roku - poinformowała nas Paulina Mrzygłód, ekodoradca w Urzędzie Miejskim w Andrychowie.
Od 2 stycznia 2022 roku trwa kolejny nabór wniosków na wymianę systemu ogrzewania w ramach dotacji pochodzącej z budżetu gminy Andrychów.
Na podstawie wniosków złożonych od początku roku do końca lutego można zauważyć, że ilość wniosków o dotację na kocioł gazowy zmniejszyła się i wynosi około 64%. Wzrosło natomiast zainteresowanie wymianą kotłów węglowych na kotły na pellet (z średnio około 1 – 1,5% do 16%) oraz pompy ciepła (z średnio około 1,5% do 13%) - dodaje ekodoradca z Andrychowa.
Choć łatwo można by wysnuć wnioski, iż to właśnie podwyżki cen gazu mogą mieć największy wpływ na zmiany w trendach ekologicznych, to w Andrychowie sugerują inne przyczyny.
Zdaniem tut. organu wzrost cen gazu nie ma aż tak znaczącego wpływu na spadek zainteresowania dotacjami do kotłów gazowych, ponieważ nie tylko koszt ogrzewania gazem wzrósł. Ceny innych surowców, takich jak węgiel czy pellet również znacznie wzrosły. Duże znaczenie ma tutaj obawa mieszkańców przed brakiem lub ograniczeniem dostaw gazu oraz problemy z podpisywaniem umów na wykonywanie nowych przyłączy gazowych. Stąd mieszkańcy szukają alternatywy, aby wymienić stare źródło ogrzewania i dostosować się do zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski, która nakazuje wymianę starych pozaklasowych kotłów węglowych na nowe do końca 2022 roku - podsumowała swoją analizę Paulina Mrzygłód z Urzędu w Andrychowie.
Dyskusja: