W niedzielę 26 września odbyło się liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce. Na oficjalne wyniki z całego kraju Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego trzeba będzie poczekać ... aż do przyszłego roku.
Księża policzyli wiernych, którzy przybyli do kościołów, oraz tych, którzy przyjęli komunię świętą. W Kościele takie działanie ma swoją łacińską nazwę - wskaźnik dominicantes, czyli odsetek wiernych uczęszczających na mszę z ogółu do tego zobowiązanych. Zaś wskaźnik communicantes to odsetek osób, które przystępują do komunii świętej.
Na 40 parafii, które mają swoje kościoły w powiecie wadowickim, tylko nieliczne zdecydowały się teraz na opublikowanie swoich danych z liczenia wiernych. Tak zrobiły kościoły w Tomicach, Stryszowie i Radoczy. Reszta milczy.
Co tego wynika? W omówieniach księża przyznają, że w ich parafiach wiernych obecnych na niedzielnej mszy świętej ubyło w porównaniu do okresu sprzed pandemii.
W Stryszowie w parafii pw. Jana Kantego w mszach świętych niedzielnych (czyli w sobotę wieczorem i w niedzielę) wzięło udział 614 osób, co stanowi 25 procent parafian.
Jest to ilość o 1/3 mniejsza od okresu z przed Pandemii, kiedy w Mszach świętych uczestniczyło ponad 900 osób - przyznaje w swoim komunikacie parafia.
W Tomicach parafia pw. świętych Joachima i Anny ma w swoich zasobach 2550 osób. W sobotniej i niedzielnych mszach świętych policzono 696 osób, które systematycznie praktykują, co stanowi 27 procent wiernych.
Parafia Radocza pw. Przemienienia Pańskiego liczy ponad 1800 mieszkańców. Podczas liczenia wiernych na wszystkich mszach świętych było 428 osób, co stanowi 23 procent.
Niestety to najniższy wynik w historii naszej wspólnoty. Co nam pozostaje? Modlitwa o żywą wiarę ... - napisała w swoim komunikacie kancelaria parafii w Radoczy pw. Przemienienia Pańskiego.
Warto zwrócić uwagę, że zdecydowana większość parafii lokalnych nie podaje statystyk, choć nie ma przeszkód do tego, by to zrobić. W parafii Przenajświętszej Trójcy w Przytkowicach dostęp do statystyk mieli tylko członkowie rady duszpasterskiej.
Poruszono temat frekwencji na Mszy świętej w okresie pandemii. Dzięki Bogu w naszej parafii ona znacząco nie spadła (co nie znaczy, że jest zadowalająca). Niepokoi słaba obecność młodzieży - czytamy w sprawozdaniu ze spotkania.
W 2019 roku odsetek wiernych uczęszczających na mszę, z ogółu do tego zobowiązanych, wyniósł 36,9 proc., z kolei odsetek osób, które przystępują do komunii świętej - 16,7 proc. W 2018 roku było to odpowiednio: 38,2 proc. i 17,3 proc. Odsetek wiernych uczęszczających na mszę w 1992-2006 plasował się średnio na poziomie 46 proc. Wyraźne spadki obserwowano już od 2006 roku. Z kolei w 2011 roku wskaźnik ten osiągnął poziom 40 proc. i cały czas spada.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.
Dyskusja: