Na razie jest to byt wirtualny, który ma swoją stronę internetową i założone konto na popularnym serwisie Zrzutka.pl (TUTAJ). Zresztą zainteresowanie budową kopca na razie jest niewielkie. Komitetowi udało się uzbierać 103 złote od ośmiu wspierających osób. Organizatorzy liczą na 5 milionów.
Zarejestrowaliśmy w Ministerstwie zbiórkę publiczną. Mamy również dedykowane konto w banku. Pozyskaliśmy kilka propozycji wyglądu kopca przygotowanych przez architektów i artystów. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z właścicielem gruntu na temat lokalizacji kopca - oświadczyli członkowie komitetu.
Komitet założył Leopold René Nowak – polski reżyser, scenarzysta, aktor, publicysta, działacz kulturalny i wydawca, właściciel oficyny filmowej Galicja, który jest pomysłodawcą budowy kopca.
Ponadto do komitetu weszli prof. dr. hab. inż. Andrzej Korbel – polski naukowiec, profesor Akademii Górniczo - Hutniczej, specjalista materiałoznawstwa i metaloznawstwa, oraz Paweł Zienowicz – informatyk, specjalista zabezpieczeń, ekspert w instytucie badawczym, działacz społeczny - dawniej rzecznik prasowy środowiska twórców polskiej Wikipedii.
Mając na uwadze niedawną setną rocznicę urodzin Papieża Polaka, setną rocznicę odzyskania niepodległości, setną rocznicę bitwy warszawskiej, rocznicę tysiąclecia chrztu Polski, czterdziestolecie powstania NSZZ Solidarność, budujemy kopiec dziękczynno - wotywny św. Jana Pawła II w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły - ogłosił na popularnym portalu organizator zbiórki.
O samym kopcu niewiele wiemy. Gdzie ma powstać, jak wyglądać? To dopiero melodia przyszłości.
Organizator zbiórki twierdzi, że jego celem jest wybór projektu kopca, zebranie koniecznych środków finansowych, nakłonienie do współpracy instytucji państwowych, samorządowych i podmiotów gospodarczych, doprowadzenie do wybudowania kopca. i przekazanie kopca do użytkowania.
Ponieważ Jan Paweł II był bez wątpienia największym Polakiem II wieku, kopiec który wybudujemy będzie największym kopcem w Polsce. Wewnątrz kopca będą znajdowały się pomieszczenia użytkowe, a w szczególności sala ekspozycyjna, kaplica, pomieszczenie techniczne, toalety. Na szczyt kopca będzie można dojść na piechotę lub wjechać windą. Jak dokładnie będzie wyglądał kopiec i czy na szczycie umieścimy olbrzymi pomnik Jana Pawła II tego jeszcze nie wiemy - przekazał Komitet Społeczny.
Dyskusja: