Spotkanie z architekt Aleksandrą Płużek
Tomasz Konior, polski architekt i urbanista powiedział kiedyś: „Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury." Mogli się o tym przekonać uczniowie z klas o profilu liceum architektoniczne z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, którzy 12. 12. 2019 roku spotkali się z Aleksandrą Płużek , architekt współpracującą z Centrum.
Prowadząca w sposób niezwykle ciekawy mówiła o funkcjonalności obiektów budowlanych. Zwróciła między innymi uwagę na to, jak ważną rolę powinna odgrywać spójność pomieszczeń i materiałów budowlanych z otoczeniem. Zaprezentowała kilka uznanych realizacji architektonicznych z różnych obszarów: budynki mieszkalne, biurowe, usługowe, kościoły, obiekty sportowe, mosty oraz muzea, które powstały w czasach współczesnych a także w niedalekiej przeszłości. - opowiada pani Agnieszka Kołek.
W drugiej części spotkania młodzież dowiedziała się, jak wiele możliwości otwiera się przed absolwentami architektury. W zależności od preferencji i osobistych zainteresowań można bowiem zostać projektantem konkretnych budowli, albo skupić się na architekturze wnętrz. Równie pasjonujące może być projektowanie ogrodów lub tworzenie iluminacji i niezależnych kompozycji świetlnych w przestrzeni publicznej.
Na koniec Pani Aleksandra Płużek zwróciła się z apelem do uczniów, którzy w przyszłości chcieliby studiować architekturę, aby świadomie wybrali specjalizację zgodną z ich zainteresowaniami i talentem. Doradziła także, aby ćwiczyć rysunek, robić szkice budynków i detali architektonicznych. - dodaje Agnieszka Kołek.
Zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Młodzież z liceum architektonicznego CKZiU nr 2 w Wadowicach, zwiedziła dwa wydziały krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Wydział Grafiki i Architektury Wnętrz.
Po uczelni oprowadzała nas pani dr Marta Bożyk - adiunkt w pracowni drzeworytu. Licealiści poznali technikę drzeworytu, linorytu, litografii oraz miedziorytu, o którym opowiadał uczniom prof. Krzysztof Tomalski. W Pierwszej Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia oraz w Pracowni Ekspozycji mogliśmy obserwować studentów podczas zajęć - mówi Agnieszka Kołek.
Dr Wojciech Kapela wyjaśniał młodzieży, czym zajmują się przyszli architekci na jego zajęciach a także tłumaczył, jak przebiega proces projektowania. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od naszej wyobraźni, w której kiełkuje pomysł na dany projekt, a następnie z pomocą narzędzi, np. komputera można przejść do fazy jego realizacji.
Zajęcia w ASP były pasjonujące i pozwoliły naszym kandydatom na architektów zobaczyć, jak mogą wyglądać ich przyszłe zajęcia, co z pewnością ułatwi podjęcie świadomej decyzji o wyborze kierunku kształcenia - mówi Agnieszka Kołek.
Liceum architektoniczne w CKZiU nr 2 w Wadowicach
Licealiści z CKZiU nr 2 przekonali się, że architektura to nie tylko projektowanie czy kreowanie przestrzeni. Zajęcia, w których uczestniczą, wyjazdy na ciekawe wystawy architektoniczne czy spotkania z praktykami-mistrzami swojego zawodu sprawiają, że młodzież zaczyna rozumieć, jak wiele znaczeń ma słowo „architektura".
Przypomnijmy, że liceum o profilu architektonicznym to nowa propozycja dla uczniów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach. W ramach nauki prowadzone są zajęcia dodatkowe z podstaw rysunku i malarstwa, historii architektury i grafiki komputerowej. Dodatkowym atutem klasy jest patronat znanych i cenionych architektów, którzy prowadzą zajęcia warsztatowe z młodzieżą. To jedyna taka klasa w powiecie wadowickim.
Fot nadesłane
Dyskusja: