Wadowice 24.pl - Najnowsze wiadomości https://www.wadowice24.pl Thu, 29 Oct 2020 22:49:36 +0100 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Andrychów musi jeszcze poczekać na odnowienie pałacu Bobrowskich. Co się stało? https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/14711-andrychow-musi-jeszcze-poczekac-na-odnowienie-palacu-bobrowskich-co-sie-stalo.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/14711-andrychow-musi-jeszcze-poczekac-na-odnowienie-palacu-bobrowskich-co-sie-stalo.html Andrychów musi jeszcze poczekać na odnowienie pałacu Bobrowskich. Co się stało?

W andrychowskim ratuszu zdecydowano o unieważnieniu przetargu na rewitalizację pałacu Bobrowskich. Oferta, która wpłynęła do miasta, była zbyt droga.

Pałac Bobrowskich w Andrychowie to perełka architektoniczna tego miasta. Mieszkańcy cenią sobie to miejsce i wielu z nich ma do niego duży sentyment.

Dlatego też niedawna decyzja władz miejskich o wykupie pałacu od spadkobierców rodziny Bobrowskich spotkała się tutaj ze zrozumieniem.

Spadkobiercy Bobrowskich zdecydowali, że razem z tą transakcją zrzekną się wszelkich ewentualnych innych roszczeń w gminie Andrychów. Należały do nich nie tylko pałac i jego najbliższa okolica, ale też działki na Pańskiej Górze i pod nią, teren pod parkingiem przy kąpielisku, park miejski i wiele innych gruntów – w sumie prawie 70 hektarów. Za wykup pałacu z przyległościami miasto ma zapłacić 4 mln 250 tys. złotych w czterech ratach.

Co więcej, pojawiło się mnóstwo pomysłów, co można by było zrobić w przyszłości z obiektem. Prawda jest jednak taka, że dzisiejszy pałac to ruina i trzeba go odnowić.

W ratuszu ogłoszono więc przetarg na zadanie rewitalizacji pod nazwą „Spotkajmy się w pałacu! – rewitalizacja zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego Bobrowskich w Andrychowie".

Jak się okazuje, na razie nic z tego nie będzie, bowiem właśnie unieważniono ten przetarg. Swoją ofertę zgłosiła tylko jedna firma.

W przedmiotowym postępowaniu oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający po zbadaniu swoich możliwości finansowych ustalił, iż nie ma możliwości zwiększenia środków przeznaczonych na sfinansowanie zamówienia do kwoty oferty złożonej w przedmiotowym postępowaniu - czytamy w orzeczeniu do przetargu podpisanym przez zastępce burmistrza Wojciecha Polaka.

W lipcu tego roku miasto szacowało, że w planie długoletnim potrzeba będzie 24 milionów złotych na odnowienie pałacu i zagospodarowanie przejętych terenów.

Ostatnie decyzje w ratuszu powodują, że na odnowienie perły Andrychowa mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Urzędnicy zastrzegają, ze wkrótce ogłoszą nowy przetarg.

 

 

 

]]>
m.plaszczyca@wadowice24.pl (Marcin Płaszczyca) PIENIĄDZE Thu, 29 Oct 2020 17:13:34 +0100
Po strajku kobiet w Wadowicach kary dla uczestników.... mandaty i wnioski do sądów https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14710-po-strajku-kobiet-w-wadowicach-kary-dla-uczestnikow-mandaty-i-wnioski-do-sadow.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14710-po-strajku-kobiet-w-wadowicach-kary-dla-uczestnikow-mandaty-i-wnioski-do-sadow.html Po strajku kobiet w Wadowicach kary dla uczestników.... mandaty i wnioski do sądów

Około tysiąca osób wzięło udział w środowej manifestacji w Wadowicach - wynika z danych miejscowej policji. Cztery osoby ukarano mandatami za niezakrywane nosa i ust. W tej samej sprawie skierowano dziesięć wniosków do sądu.

Policja zabezpieczyła środowy maszt protestu na ulicach Wadowic, który odbywał się tutaj w ramach Strajku Kobiet.

Demonstranci, którzy przemaszerowali ulicami byli eskortowani przez funkcjonariuszy i samochody policji tak, by nie doszło do niebezpiecznych incydentów zarówno z udziałem demonstrantów, jak osób z zewnątrz.

Sama manifestacja miała charakter nielegalny, bowiem w czerwonej strefie jest zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Skala jednak protestów Strajku Kobiet w całej Polsce powoduje, że policja nie zajmuje się rozpędzaniem manifestacji.

 

W Wadowicach funkcjonariusze pilnowali porządku i nie doszło do incydentów znanych z innych miast. Zresztą o spokój i niewchodzenie w konfrontację z policją apelowały same manifestantki, które wyprowadziły kobiety na ulice.

Jak przekazała nam Agnieszka Petek, rzecznik prasowy wadowickiej policji, komenda oszacowała, że w manifestacji wzięło udziało ponad tysiąc osób. Jednocześnie policja zajmowała się kontrolą osób w taki sposób, że sprawdzano, czy stosują się one do nakazu noszenia maseczek.

Jak wynika z przeprowadzonych działań policji 4 osoby zostały ukarane mandatami, a 10 kolejnych osób odmawiając przyjęcia mandatów będzie musiało bronić się w sądzie.

W ich sprawie zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu - dodaje rzecznik wadowickiej policji.

W środę ulicami Wadowic przeszła manifestacja Strajku Kobiet sprzeciwiająca się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który unieważnił w prawie zapisy o aborcji płodu z nieodwracalnymi wadami zagrażającymi życiu dziecka. Uczestnicy przeszli ulicami miasta wykrzykując wulgarne hasła w kierunku rządzących. Była to największa demonstracja uliczna w ostatnim dziesięcioleciu.

 

]]>
WYDARZENIA Thu, 29 Oct 2020 15:32:15 +0100
Ostatniej doby potwierdzono koronawirusa u ponad 20 tysięcy Polaków. Zmarło 301 osób https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14708-ostatniej-doby-potwierdzono-koronawirusa-u-ponad-20-tysiecy-zmarlo-301-osob.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14708-ostatniej-doby-potwierdzono-koronawirusa-u-ponad-20-tysiecy-zmarlo-301-osob.html Ostatniej doby potwierdzono koronawirusa u ponad 20 tysięcy Polaków. Zmarło 301 osób

Ilość osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem rośnie. Tak samo ma się krzywa ofiar śmiertelnych. Tworzone są kolejne miejsca tymczasowe dla "covidowców", na oddziały wchodzą także ratownicy medyczni.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (29.10), że ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem u 20 156 osób. Najwięcej takich przypadków było w województwie wielkopolskim ( 2633 ), mazowieckim (2255) i śląskim (1994).

W Małopolsce odnotowano 1927 nowych zakażeń Sars Cov-2.

W powiecie wadowickim przybyło 115 zakażonych, 13 osób ozdrowiało. Odnotowano też 3 kolejne zgony.

W całej Polsce, z powodu Covid-19 zmarło 46 osób. Natomiast z powodu współistnienia Coivd-19 z innymi schorzeniami 255 osób.

Na tę chwilę resort zdrowia potwierdził zakażenie u 319 205 mieszkańców kraju. 5149 osób zmarło.

Zaczyna brakować rąk do pracy, dlatego od jakiegoś czasu na oddziały intensywnej terapii delegowani są ratownicy medyczni.

Jak mówią lekarze, efekty obostrzeń sanitarnych powinny być widoczne najpóźniej dwa tygodnie po ich wprowadzenia. Jednak obecna sytuacja polityczna, liczne protesty i zgromadzenia ludzi mogą mieć negatywny wpływ na plany epidemiologów.

]]>
WYDARZENIA Thu, 29 Oct 2020 10:48:54 +0100
Niemal połowa z wszystkich nauczycieli andrychowskich szkół jest na zwolnieniu https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14707-niemal-polowa-z-wszystkich-nauczycieli-andrychowskich-szkol-jest-na-zwolnieniu.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14707-niemal-polowa-z-wszystkich-nauczycieli-andrychowskich-szkol-jest-na-zwolnieniu.html Niemal połowa z wszystkich nauczycieli andrychowskich szkół jest na zwolnieniu

Dwustu z pół tysiąca nauczycieli w gminnych jednostkach Andrychowa jest chorych. Szef samorządowej oświaty twierdzi, że gdyby szkoły od początku przeszły na zdalne nauczanie sytuacja nie byłaby tak poważna jak obecnie.

Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Andrychowie Andrzej Szafrański, przekazał w czwartek (29.10) bardzo niepokojące informacje. Dwustu z pół tysiąca nauczycieli w gminnych placówkach jest chorych.

To nie są tylko covidowskie zwolnienia, ich jest mniejszość, a większość jest z powodu innych chorób - powiedział Radio Andrychów Andrzej Szafrański.

Jak dodał dyrektor, w andrychowskich szkołach i przedszkolach coraz częściej nie ma komu pracować. Od poniedziałku (30.10) Przedszkole nr 1, znajdujące się przy ulicy Floriańskiej nie będzie przyjmowało dzieci. Do placówki uczęszcza 96 dzieci.

Nie ma załogi, nie ma kim pracować, mamy tak dużą ilość zwolnień lekarskich w tej placówce. Nie da się przez to zabezpieczyć bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu - mówił w Radio Andrychów dyrektor andrychowskiej oświaty.

Jak dodał gość radia, gdyby wprowadzić od września zdalne nauczanie, to problem by nie wystąpił, a przynajmniej w takiej skali.

]]>
WYDARZENIA Thu, 29 Oct 2020 10:36:31 +0100
Wadowiczanka musiała uciekać z siedmiorgiem dzieci z Pakistanu. Potrzebna jest pomoc https://www.wadowice24.pl/magazyn/14706-wadowiczanka-musiala-uciekac-z-siedmiorgiem-dzieci-z-pakistanu-potrzebna-jest-pomoc.html https://www.wadowice24.pl/magazyn/14706-wadowiczanka-musiala-uciekac-z-siedmiorgiem-dzieci-z-pakistanu-potrzebna-jest-pomoc.html Wadowiczanka musiała uciekać z siedmiorgiem dzieci z Pakistanu. Potrzebna jest pomoc

Pani Ula, wadowiczanka z urodzenia, musiała uciekać z Pakistanu z siódemką swoich dzieci. Rodzinie groziło niebezpieczeństwo. Ojciec został postrzelony podczas walk i zaginął. Do Wadowic panią Ulę ściągnęła jej mama. Niestety brakuje im wszystkiego.

Zarząd Wadowickiego Koła Związku Dużych Rodzin 3+ zwraca się do Wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w zbiórce darów dla rodziny Pani Uli, która od niedawna mieszka w Wadowicach.

We wrześniu 2020 roku partner i ojciec dzieci został postrzelony podczas walk na tle etnicznym, a wadowiczance i dzieciom, które są narodowości polskiej, również zagrażała utrata życia.

Kobieta cały dobytek zostawiła w Pakistanie.

Od czwartku za pomocą konsula ściągnęłam do Polski córkę z 7 dzieci. Podczas strzelaniny zaginął ojciec dzieci. Placówka ambasady przez 1,5 miesiąca ukrywała ich pod swoją pieczą i załatwiała dokumenty związane z wylotem i powrotem do Polski. W chwili obecnej córka przebywa z dziećmi u mnie. Brakuje ubrań, żywności, praktycznie wszystkiego. Mops przyjął wnioski o pomoc ale na wszystko trzeba czekać - mówi nam pani Joanna, babcia dzieciaków.

Jak informuje koło dużych rodzin dary można przynosić do naszego biura na os.XX-lecia 1 w poniedziałki, środy i piątki od godz.15-16 oraz w sobotę od godz.10-13. W czwartek (29.10) biuro będzie również czynne od godz.10 do 13.

A czego potrzeba?

-pościel,kołdry ,poduszki,
-środki czystości
-żywność
-art.szkolne dla dzieci
Dzieci są w wieku:13,11,10,9,8,7,5 lat
Potrzebne są ubrania i obuwie dla dzieci :
chłopiec 13 lat-rozm.164 buty rozm.41
chłopiec 11 lat-rozm.140 buty rozm.38
chłopiec 9 lat-rozm.130 buty rozm.32
chłopiec 5 lat-rozm.110 buty rozm.27
dziewczynki 10 i 8 lat-rozm.134 buty rozm.35 i 36
dziewczynka 7 lat-rozm.29.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 514-258-094.

]]>
MAGAZYN Thu, 29 Oct 2020 08:54:30 +0100
Manifestacja dla kobiet w Wadowicach. Przy kościołach kibice, policjanci pod pomnikiem https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14705-manifestacja-dla-kobiet-w-wadowicach-przy-kosciele-kibice-policjanci-pod-pomnikiem.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14705-manifestacja-dla-kobiet-w-wadowicach-przy-kosciele-kibice-policjanci-pod-pomnikiem.html Strajk kobiet w Wadowicach

Przed godziną 16:00, na wadowickim rynku, zaczęli się zbierać uczestnicy manifestacji mającej pokazać sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej przepisy  aborcyjne. Pod bazyliką stanęli także "obrońcy kościoła". Manifestację w Wadowicach zabezpieczała policja.

W środę (28.10) przed godziną 16:00 na wadowickim rynku zaczęli zbierać się uczestnicy zapowiadanego od kilku dni protestu. Manifestacja pod hasłem "Piekło kobiet" to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października wykreślający z prawa zapis o możliwości dokonania usunięcia ciąży ze względu na nieodwracalne wady i choroby poczętego dziecka.

Na protest w Wadowicach uczestnicy zwołali się za pośrednictwem portali społecznościowych. Pomysł na protest pierwszy opublikował sieci Wiktor Cymbrowicz. W trzy dni udział zadeklarowało 700 osób. Jak się okazało dziś, uczestników było ostatecznie znacznie więcej.

Młodzi ludzie mieli ze sobą transparenty z wypisanymi hasłami i żądaniami.

Nie obyło się niestety bez wulgarnych wyzwisk i rymowanek głównie pod adresem rządzących prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, czy działaczki pro-life Kai Godek i lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

To, co różniło protest w Wadowicach, to brak haseł i obwiniania Kościoła katolickiego i papieża Jana Pawła II. Protestujący nawet nie zbliżyli się do kościołów.

Swoją obecność na rynku potwierdzili także kibice lokalnych klubów, którzy za cel objęli sobie obronę budynku kościoła przed ewentualnymi dewastacjami. Do takich bowiem sytuacji dochodzi w całym kraju, przede wszystkim w miejscach, gdzie odbywają się protesty.

 


Przy pomniku Jana Pawła II w rynku pojawili się policjanci, którzy oprócz pilnowania mienia kościelnego legitymowali też gromadzących się ludzi. Gdy ranku zbierała się coraz większa rzesza manifestantów z legitymowania zrezygnowano. Funkcjonariusze kierując się doświadczeniem kolegów z większych miejscowości patrolowali okolice biur poselskich PiS.

Opublikowany przez Wadowice24.pl Środa, 28 października 2020

Jak apelowały zdeklarowane uczestniczki protestu w Wadowicach, w papieskim mieście miał się on obyć się bez aktów wandalizmu.

Chcemy walczyć o prawa kobiet, o prawa rodzin, o wolność wyboru! Nie dajcie się sprowokować, bo widziałam już, że kibice i narodowcy będą na to czekać. Nie dewastujemy, nie wszczynamy bójek, nie zaczepiamy. Bronimy honoru i wolności! Trzymajmy się też w miarę z dala od kościoła jako budynku, bo to tylko zostanie zmanipulowane i użyte przeciwko nam. Nie chcemy dzielić, chcemy solidarności! - napisała Dominika.

Jeszcze przed rozpoczęciem protestu można było stwierdzić, że to jedna z największych liczebnie manifestacji zorganizowanych w Wadowicach ostatniego dziesięciolecia. Według wstępnych szacunków, w wadowickim marszu wzięło udział około 3000 osób, przede wszystkim młodych ludzi.

Opublikowany przez Wadowice24.pl Środa, 28 października 2020


Uczestnicy protestu przeszli w marszu ulicami miasta aleją matki Bożej Fatimskiej, ulicą dr Putka, gdzie zostawili zapalone znicze pod biurem poselskim posłanki PiS Ewy Filipiak. Dalej skierowali się z powrotem do centrum miasta, przeszli ulicami Lwowską, Mickiewicza, Słowackiego.

Zakończenie. Duża manifestacja w Wadowicach #StrajkKobiet

Opublikowany przez Wadowice24.pl Środa, 28 października 2020


{gallery}ProtestKobiet{/gallery}

Fot. Webcamera

 

]]>
WYDARZENIA Wed, 28 Oct 2020 17:07:39 +0100
Ktoś wymalował hasła na kościele w Andrychowie. To tak ma wyglądać ten strajk? https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14704-ktos-wymalowal-hasla-na-kosciele-w-andrychowie-to-tak-ma-wygladac-ten-protest.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14704-ktos-wymalowal-hasla-na-kosciele-w-andrychowie-to-tak-ma-wygladac-ten-protest.html Ktoś wymalował hasła na kościele w Andrychowie. To tak ma wyglądać ten strajk?

Jeśli takie działania mają przekonać lub utrzymać poparcie wobec protestu, to ich pomysłodawcy mogą się przeliczyć. A szkoda, bo wiele osób naprawdę rozumie potrzebę oprotestowania decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Proboszcz parafii św. Stanisława w Andrychowie, ks. Jan Figura apeluje do protestujących o opamiętanie się. I nie chodzi tutaj o wyrażanie swoich opinii w postaci protestowania na ulicach, czy wyrażania swoich opinii w głośny sposób, ale o dewastowanie kościoła.

Napisy „Piekło kobiet" pojawiły się na bramie andrychowskiego kościoła na osiedlu oraz na dzwonnicy w Zagórniku. Sprawę zgłoszono na policję.

Jest mi bardzo przykro z powodu takich incydentów. Prosimy o opamiętanie się - czytamy wypowiedź proboszcza w relacji Nowin Andrychowskich.

To niestety jeden ze sposobów, którym próbują wyrazić swoje oburzenie protestujących w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającą prawo aborcyjne.

Taki aktów wandalizmu jest coraz więcej w kraju. Niestety jeśli takie działania mają przekonać lub utrzymać poparcie dla protestu, to pomysłodawcy mogą się przeliczyć. W tej kwestii wypowiada się naprawdę wiele osób związanych także z Kościołem. Także ich oburza moment i w ogóle pomysł samego wniosku do Trybunału. Jednak tak samo ważny jest dla nich Kościół. Właśnie taką opinię wyraziła w środę (28.10) m.in. Kinga Duda, córka prezydenta RP. Czy o to chodzi protestującym? O zniechęcenie do swoich działań?

]]>
WYDARZENIA Wed, 28 Oct 2020 13:57:33 +0100
Koronawirus w wadowickim. Już ponad tysiąc aktywnie chorych na Covid19 https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14703-koronawirus-w-wadowickim-juz-ponad-tysiac-aktywnie-chorych-na-covid19.html https://www.wadowice24.pl/nowe/wydarzenia/14703-koronawirus-w-wadowickim-juz-ponad-tysiac-aktywnie-chorych-na-covid19.html Koronawirus w wadowickim. Już ponad tysiąc aktywnie chorych na Covid19

Kolejny dzień złych wieści z frontu walki z epidemią w powiecie wadowickim. 130 nowych zarażonych dowiedziało się o tym, że chorują na Covid19, wśród nich są trzy osoby, które już kiedyś przechodziły tę chorobę.

Niestety, sanepid nie ma dobrych wieści. Powiat wadowicki nadal w czołówce jeśli chodzi o zarażenia koronawirusem.

W środę (28.10) odnotowano 130 nowe przypadki, niestety zmarła jedna osoba leczona na tę chorobę. Nie przybywa tez ozdrowieńców.Obecnie jest ich 526.

Co więcej z listy wyzdrowiałych w powiecie wadowickim skreślono trzy osoby, które ponownie zaraziły się koronawirusem i sa teraz chore. To potwierdzałoby tezy wielu naukowców, że tak zwana odporność na Covid19 nie u wszystkich jest trwała i można się powtórnie zakazić.

Jak wynika z danych sanepidu, w środę (28.10) liczba osób aktywnie chorych w powiecie wadowickim wynosiła 1095. Jak dotąd zmarło z powodu tej choroby 18 osób.

Tymczasem w Polsce badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 tys. 820 osób. Łącznie wykryto 299 tys. 49 przypadków – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło dalsze 236 osób, w sumie jest 4851 zgonów. To najwyższe notowane dotąd dane dzienne.

Najwięcej przypadków wykryto w województwach wielkopolskim – ponad 2,8 tys., mazowieckim – ponad 2,6 tys. i w małopolskim – ponad 2,1 tys.

Resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 207 chorych.

MZ przekazało, że w związku z usunięciem przez wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną w Krakowie dwóch zgonów odjęto je ze statystyk.

Liczba potwierdzonych od marca zakażeń koronawirusem wynosi 299 tys. 49. Zmarło 4851 chorych.

 

]]>
WYDARZENIA Wed, 28 Oct 2020 11:36:49 +0100
Protest kobiet w Wadowicach. Ważna prośba: "Nie dewastujemy, nie wszczynamy bójek, nie zaczepiamy" https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/14702-protest-kobiet-w-wadowicach-wazna-prosba-nie-dewastujemy-nie-wszczynamy-bojek-nie-zaczepiamy.html https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/14702-protest-kobiet-w-wadowicach-wazna-prosba-nie-dewastujemy-nie-wszczynamy-bojek-nie-zaczepiamy.html Kobiety przygotowały już transparenty

Około 700 osób zdeklarowało się na portalach społecznościowych, że weźmie udział w proteście Strajku Kobiet w Wadowicach. Protest odbędzie się o godz. 16 na rynku. W ostatnich godzinach kobiety apelują jednak do uczestniczek, by powstrzymać się od aktów agresji. Chcą protestować w Wadowicach pokojowo.

Jak będzie wyglądał protest w Wadowicach, ile osób przyjdzie? Wszystko zdecyduje się za kilka godzin. Tuż przed zapowiadanym Strajkiem Kobiet pojawiły się nowe informacje.

Około 700 osób zdeklarowało w portalach społecznościowych swój udział. Do Wadowic na strajk chcą przyjechać osoby z innych miejscowości. Kobiety już się szykują, pochwaliły się przygotowanymi na tę okoliczność transparentami. Jak się dowiadujemy, protest na rynku ma zabezpieczyć policja. Mundurowi są już zmobilizowani.

Jednocześnie w obawie przed "atakami na kościół" mobilizują się też kibice, którzy zamierzają bronić dostępu do bazyliki i pomnika Jana Pawła II.

Wiele osób zastanawia się, czy w papieskim mieście dojdzie do takich niepokojów, jak w dużych miastach. Obawiają się niebezpiecznego scenariusza i niszczenia pomników i kościołów.

Nastroje próbują opanować same kobiety, które organizują manifestację. Na forach internetowych pojawiły się apele, by powstrzymać się od agresji wymierzonej w policję, kościół, czy osoby postronne. Zdecydowana większość Internautek chce protestować pokojowo.

Chcemy walczyć o prawa kobiet, o prawa rodzin, o wolność wyboru! Nie dajcie się sprowokować, bo widziałam już, że kibice i narodowcy będą na to czekać. Nie dewastujemy, nie wszczynamy bójek, nie zaczepiamy. Bronimy honoru i wolności! Trzymajmy się też w miarę z dala od kościoła jako budynku, bo to tylko zostanie zmanipulowane i użyte przeciwko nam. Nie chcemy dzielić, chcemy solidarności! - napisała Dominika.

Kobiety mają tez rozwiązanie dla tych, którzy z różnych względów obawiają się udziału w manifestacji, a popierają ideę strajku.

Kochani! Jeśli nie możecie do nas dołączyć, a chcecie pokazać solidarność z nami. Zachęcam, aby zapalić świeczkę, powiesić czerwony piorun na oknie oraz puścić na cały regulator marsz imperialny ze Star Wars o godzinie 16:00. Peace and love - napisała Zuza Domaszewicz.

Organizatorem protestu jest młody chłopak z Wadowic Wiktor Cymbrowicz. Na Facebooku, gdzie zwołuje protestujących, zapowiedział, że ze względów bezpieczeństwa nie poda dokładnego scenariusza przebiegu manifestacji. Jego wypowiedzi z ostatnich godzin świadczą jednak, że również chciałby, by protest przebiegał pokojowo.

Przede wszystkim przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust, prosimy również o kulturę zachowania pomimo gniewu jaki czujemy, pamiętajcie również, że policja NIE JEST naszym wrogiem i należy jej się szacunek. Prosimy również o nie branie ze sobą rac i tym podobnym rzeczy, które mogą zostać zinterpretowane jako agresja, organizujemy POKOJOWY protest na rzecz praw kobiet i wszystkich osób z macicą. Przypominamy, że zaczynamy się gromadzić na rynku od godziny 16, reszta szczegółów zostanie ogłoszona później, liczę na was i waszą obecność!! - napisał Wiktor Cymbrowicz.

]]>
m.plaszczyca@wadowice24.pl (Marcin Płaszczyca) POLITYKA Wed, 28 Oct 2020 10:18:58 +0100
Wadowice mają swoją Kartę Seniora. Co z nią można zrobić? https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/14701-wadowice-maja-swoja-karte-seniora-co-z-nia-mozna-zrobic.html https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/14701-wadowice-maja-swoja-karte-seniora-co-z-nia-mozna-zrobic.html Wadowice mają swoją Kartę Seniora. Co z nią można zrobić?

Wadowice wprowadzają Kartę Seniora. Ma pomóc starszym ludziom w korzystaniu ze zniżek w sklepach i punktach usługowych w mieście.

Miasto chce zachęcić sklepy i punkty usług do włączenia się do programu zniżek dla osób powyżej 60 roku życia. Po okazaniu karty Seniora klienci mieliby dostęp do zniżek.

Jesteśmy jedną z pierwszych i nielicznych gmin w całej Małopolsce, która w tak kompleksowy sposób podeszła do problemów mieszkańców 60+. Dzięki tej karcie nasi seniorzy będą mogli korzystać z różnego rodzaju ulg i rabatów w zakresie kultury, sportu, rekreacji, turystyki, wypoczynku, ochrony zdrowia i oświaty, oferowanych przez firmy i instytucje, które przystąpią do programu – wyjaśnia  burmistrz Wadowic  Bartosz Kaliński.

Pierwsze punkty w mieście już wyraziły gotowość przystąpienia do projektu, m.in. Okomedis Wadowice, kawiarnia Galicjanka, Piekarnia Osiedlowa, Allbag, czy sklepy PSS Społem.

Gorąco zachęcamy chętne instytucje publiczne, organizacje pozarządowe oraz prywatne firmy i przedsiębiorców do oferowania ulg lub zwolnień dla posiadaczy karty. Zgłoszenia do współpracy przyjmujemy w MOPS Wadowice pod numerem telefonu: 33 823 43 39 wew.103 lub 111 - dodaje burmistrz w swoim komunikacie.

Jak informują urzędnicy, program wadowicka Karta Seniora stanowi element szerszej polityki społecznej i senioralnej gminy, o której mówi niedawno przyjęta przez Radę Miejską „Strategia polityki senioralnej w gminie Wadowice na lata 2020 – 2025".

Głównym celem strategii jest poprawa jakości życia mieszkańców 60+, a wśród jej najważniejszych zadań jest m.in. zaangażowanie seniorów w życie lokalnej społeczności, poprawa funkcjonowania komunikacji zbiorowej czy pomoc seniorom z niepełnosprawnościami. Opracowany dokument jest istotny przy ubieganiu się o zewnętrzne środki finansowe na działania na rzecz seniorów.

]]>
PIENIĄDZE Wed, 28 Oct 2020 09:48:32 +0100