wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę
WSE Grafika

Po kolędzie K+M+B, czy C+M+B?

Email Drukuj
Archidiecezja krakowska, której podlegają również wadowickie dekanaty, podaje instrukcję, jak powinna przebiegać prawidłowa kolęda duszpasterska. Przy okazji wyprowadza nas ze starego błędu.


Archidiecezja Krakowska sformułowała komunikat do księży i wiernych dotyczący kolędy duszpasterskiej w swoich parafiach. Temat jak najbardziej na czasie, bo akurat księża w prarafiach ruszyli w teren i są w środku sezonu kolędowania po domach i mieszkaniach. Komunikat kurii, dostępny też w wersji internetowej,  prostuje przy okazji kilka błędów.

"Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" - czytamy w instrukcji Archidiecezji Krakowskiej dotyczącej kolędy.

Autorzy instrukcji przypominają po trochu księżom, a po trochu parafianom o zwyczajach dotyczących kolędowania. "Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa. Po odmówieniu modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus Chrystus, preferuje się odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzinę, za dzieci, za małżonków, za chorych i samotnych" - wyjaśnia kuria.

To oczywiście wersja rozszerzona kolędy, bo w większości domów ksiądz po prostu na to wszystko nie ma czasu. Jest też w instrukcji dotyczącej kolędy w archidiecezji krakowskiej przypomnienie o zwyczaju zostawiana inskrypcji złożonej z trzech liter.

W Wadowicach księża zazwyczaj wypisują białą kredą nad drzwiami K+M+B. Dla laika rozwiązanie tego skrótu bywa proste. Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. Tymczasem kuria w Krakowie ubolewa nad tym, że zatarło się prawdziwe znaczenie tej inskrypcji.

" Niestety zanika już zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczają litery: C+M+B? Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli: "Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą". Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu. Jest to również nawiązanie do wydarzeń Starego Testamentu, gdzie oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić dom i jego mieszkańców od nieszczęścia, było także publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej się należy. Tak więc chrześcijanie, którzy przyjmują kapłana z wizytą duszpasterską dają świadectwo swojej przynależności do Kościoła" - czytamy w przewodniku.

Wśród porad praktycznych instrukcja stanowi, iż na stole podczas kolędy powinno leżeć Pismo św., krzyż, świece, woda święcona i kropidło. We wspomnianym dokumencie autorzy przyznają z bólem, że niestety zdarzają się, też i pewne trudności, z jakimi spotyka się kapłan podczas kolędy.

"Zamknięte drzwi, nie zawsze muszą oznaczać niechęć do księdza ze strony parafian. Najczęstszym dziś tego powodem jest po prostu praca domowników, która uniemożliwia wspólne spotkanie. Niejednokrotnie problemy z przyjęciem księdza w domu mają "wierzący" stojący z boku Kościoła, "wierzący-niepraktykujący", żyjący w związkach niesakramentalnych, których styl życia wyklucza ich z możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła" - podają przykłady.

Przy okazji dowiadujemy się z dokumentu, że każda parafia jest zobowiązana do prowadzenia kartoteki swoich parafian, gdzie odnotowuje się dane, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. "Warto dbać, aby ta kartoteka była uzupełniana przez kapłana na kolędzie" - dają radę księżom autorzy przewodnika po kolędzie.

Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 
Ogrodowa
Ogrodowa koncerty
Kupie regały

}} Sonda na czasie

Czego wstydzisz się wychodząc na plażę?
 

}} Polecamy oferty

 

Chcesz zostać grafikiem? Postaw na wielostronny rozwój

Projektant grafiki, by odnieść sukces zawodowy, musi poruszać się równie dobrze w sferze marketingu, zagadnień technologicznych, jak i...

 

Profesjonalna obsługa prawna nie musi być kosztowna

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że procesy sądowe są niezwykle długotrwałe i kosztowne. Niektórzy sami próbowali prowadzić ...

 

Zakąski otwarte do ostatniego klienta

Zakąski przy ulicy Spadzistej 10 to nowe miejsce na rozrywko-kulinarnej mapie Wadowic. Po niespełna trzech miesiącach działalności, mie...

 

Rewolucja w MAGIA SPA

Nadeszła najcieplejsza pora roku, ten wspaniały czas zaowocował kolejnymi zmianami w MAGII SPA. Specjalnie dla Was zmieniłyśmy lokaliza...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Pensje w szpitalu za niskie?
Kiedy podniesiono najniższą? I skoro pensję wzrosły dopiero w lipcu to co z tym wyrównaniem?
Pensje w szpitalu za niskie?
To skandal! Niby poważny zakład pracy, a nawet nie potrafi płacić zgodnie z prawem. Dyrektorka ZZOZ do natychmiastowego zwolnienia. Albo nie! Niech starosta Jończyk przyzna ją kolejną nagrodę 10 tysięcy złotych.
Pensje w szpitalu za niskie?
a nie piszą ile lekarze zarabiają?? Komu sie nie podoba niech kandyduje na burmistrz wadowic, listopad trzeba zmienic władze
Wojewoda apeluje o minutę ciszy
Nie słucham kłamców, trza sie bawić i zadnej ciszy nie bede robił
Naprawili drogę. Będzie bezpieczniej?
a Wadowice w strone witanowić nic nie robią bo po co!!
Ale wjechał! Wywrotka podczas żniw
To ciota a nie kierowca!!
Pensje w szpitalu za niskie?
To przez politykę starosty!Dba tylko o swoich.

0.333969831467