wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Po kolędzie K+M+B, czy C+M+B?

Email Drukuj
Archidiecezja krakowska, której podlegają również wadowickie dekanaty, podaje instrukcję, jak powinna przebiegać prawidłowa kolęda duszpasterska. Przy okazji wyprowadza nas ze starego błędu.


Archidiecezja Krakowska sformułowała komunikat do księży i wiernych dotyczący kolędy duszpasterskiej w swoich parafiach. Temat jak najbardziej na czasie, bo akurat księża w prarafiach ruszyli w teren i są w środku sezonu kolędowania po domach i mieszkaniach. Komunikat kurii, dostępny też w wersji internetowej,  prostuje przy okazji kilka błędów.

"Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" - czytamy w instrukcji Archidiecezji Krakowskiej dotyczącej kolędy.

Autorzy instrukcji przypominają po trochu księżom, a po trochu parafianom o zwyczajach dotyczących kolędowania. "Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa. Po odmówieniu modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus Chrystus, preferuje się odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzinę, za dzieci, za małżonków, za chorych i samotnych" - wyjaśnia kuria.

To oczywiście wersja rozszerzona kolędy, bo w większości domów ksiądz po prostu na to wszystko nie ma czasu. Jest też w instrukcji dotyczącej kolędy w archidiecezji krakowskiej przypomnienie o zwyczaju zostawiana inskrypcji złożonej z trzech liter.

W Wadowicach księża zazwyczaj wypisują białą kredą nad drzwiami K+M+B. Dla laika rozwiązanie tego skrótu bywa proste. Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. Tymczasem kuria w Krakowie ubolewa nad tym, że zatarło się prawdziwe znaczenie tej inskrypcji.

" Niestety zanika już zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczają litery: C+M+B? Św. Augustyn odczytuje w tych znakach chrześcijańską myśl: Christus Multorum Benefactor, czyli: "Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą". Starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, jest złączone z treścią modlitw kolędowych: Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu. Jest to również nawiązanie do wydarzeń Starego Testamentu, gdzie oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić dom i jego mieszkańców od nieszczęścia, było także publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej się należy. Tak więc chrześcijanie, którzy przyjmują kapłana z wizytą duszpasterską dają świadectwo swojej przynależności do Kościoła" - czytamy w przewodniku.

Wśród porad praktycznych instrukcja stanowi, iż na stole podczas kolędy powinno leżeć Pismo św., krzyż, świece, woda święcona i kropidło. We wspomnianym dokumencie autorzy przyznają z bólem, że niestety zdarzają się, też i pewne trudności, z jakimi spotyka się kapłan podczas kolędy.

"Zamknięte drzwi, nie zawsze muszą oznaczać niechęć do księdza ze strony parafian. Najczęstszym dziś tego powodem jest po prostu praca domowników, która uniemożliwia wspólne spotkanie. Niejednokrotnie problemy z przyjęciem księdza w domu mają "wierzący" stojący z boku Kościoła, "wierzący-niepraktykujący", żyjący w związkach niesakramentalnych, których styl życia wyklucza ich z możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła" - podają przykłady.

Przy okazji dowiadujemy się z dokumentu, że każda parafia jest zobowiązana do prowadzenia kartoteki swoich parafian, gdzie odnotowuje się dane, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. "Warto dbać, aby ta kartoteka była uzupełniana przez kapłana na kolędzie" - dają radę księżom autorzy przewodnika po kolędzie.

Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Czy Wadowice skorzystają na kanonizacji Jana Pawła II?
 

}} Polecamy oferty

 

Dermalogica - Logika Zdrowej Skóry w unikalnym wydaniu

Dermalogica to światowa marka kosmetyków uwielbiana i promowane przez gwiazdy show biznesu. Ekskluzywne produkty Dermalogica rozpowszechni...

 

Wiosna - czy ktoś z Was pomyślał już o stopach…?

Wiosna to pora zmian i porządków oraz świeżego spojrzenia na nasze otoczenie. Już niedługo zaczną się letnie wypady, a wraz z nimi z...

 

Babskie tkanie i bajanie. Warownia w Inwałdzie zaprasza na warsztaty

To nie będą zwykłe warsztaty. Chętne do oddania się wytchnieniu i odprężeniu uczestniczki będą mogły na chwilę zapomnieć o codzi...

 

Spędź wakacje aktywnie z językiem angielskim. Zabawa gwarantowana

English Academy zaprasza dzieci w wieku od 6-12 lat, lubiące różnorodnie i aktywnie spędzać czas, do wspólnej zabawy wakacyjnej. Oferu...

}} Filmy

}} Komentarze

Kanonizacja tuż, tuż. Dla Wadowic to szczególne święto
nawet krytykowanie Wam nie wchodzi. krytkowanie tylko dla samego krytykowania wymaga jakichkolwiek umiejętności i predyspozycji.
Julka Kosek swoją grą podbiła Austrię
brawo Juleczka! Brawo!
Awantura o kurort. Ludzie chcą przepędzić ekologów z miasta
Najgorsze jest to, że z ekologami nie ma żadnej dyskusji. Zachowują się jak dzieci. Nie bo nie i już. A z drugiej strony są bardzo koniunkturalni. Dlaczego nie oprotestowali np. budowy "remizy strażackiej" na Groniu Jana Pa...
Kanonizacja tuż, tuż. Dla Wadowic to szczególne święto
Pozganiali cyganów do sadzenie kwiatów w Wadowicach i teraz cyganie dobrzy kochani bo pomagają , a będzie po imprezie już to żli cyganie bo kradną i żebrają na rynku a to w takim mięście jak Wadowice nie przystoji
Po zakupach w nowej galerii.
do zadowolona klentka. Chyba jesteś blondynką w dodatku ciemną. Albo menadżerką Jana. Jeżeli tak to wytaruj wagi aby ludzie nie płacili za papier do pakowania. Autor wyraźnie pisze że nie jest od konkurencji. A wadowickic...
Awantura o kurort. Ludzie chcą przepędzić ekologów z miasta
Ekolodzy na księżyc.........
Psuł opony dla zabawy? Grozi mu 5 lat
Ale jak to zamknąć na 5 lat. 100kg przypiąc do nogi i do roboty, niech odrobi straty. Dać mu 60gr na godzinę i lać batem po tępej pale. Nie dość że narobił ludziom strat, to jeszcze trzeba będzie go żywić, zapewnić ...

0.323282003403