Historycy IPN nie ustają w swoich wysiłkach, by przekazać młodym ludziom prawdę o stanie wojennym, zdrajcach Polski i o tych działaczach Solidarności, którzy nadstawiali karku pod jarzmem PRL. W wadowickiej bibliotece można o tym odważnie rozmawiać.

Wadowicka Biblioteka Publiczna, mając na uwadze zbliżającą się 30-tą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zaprosiła młodzież na kolejną już lekcję najnowszej historii z pracownikiem naukowym IPN. Gościem i prelegentem był doktor Jarosław Neja z IPN, który w ciekawy i przystępny sposób zapoznał słuchaczy z okolicznościami, przyczynami i skutkami stanu wojennego. Przyszło 60 osób, w tym głównie uczniowie wadowickich szkół. Dla młodych ludzi, żyjących w wolnej Polsce, takie obrazy jak puste półki sklepowe, czołgi na ulicach i smutne twarze ludzi bliższe są raczej historycznym filmom czy grom komputerowym.
Stanu wojenny wprowadzonego nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ograniczał on podstawowe prawa obywatelskie, wprowadzał godzinę milicyjną, zawieszał działalność organizacji społecznych i związków zawodowych. By uniemożliwić protesty i wszelkie kontakty społeczeństwa - zamknięto granice kraju, zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji, a wszelkie osoby "wrogie systemowi" internowano lub aresztowano.
Polacy, mimo wszelkich tych ograniczeń, nie poddali się bez walki. Polała się krew górników z "Wujka". Wydarzenie to w sugestywny sposób przybliżył pokaz multimedialny archiwalnych zdjęć i relacji naocznych świadków.
Choć od tamtych tragicznych dni minęły trzy dziesięciolecia – postrzeganie stanu wojennego do dziś dzieli Polaków na dwa przeciwstawne obozy.
Zwolennicy uważają, że stan wojenny uratował Polskę przed radziecką interwencją i wojną domową. Przeciwnicy twierdzą, że zaprzepaścił nadzieje milionów ludzi na wolną i demokratyczną Polskę, likwidując "Solidarność", przywódców skazując na więzienia i internowanie lub przymusową emigrację.
Dla jednych był to czas straconych złudzeń, złamanych życiorysów i karier, dla innych czas nadziei na spokojne życie.
Celem organizatorów spotkania było utrwalanie pamięci, skłonienie do refleksji nad najnowszą historią Polski oraz nad uniwersalnymi wartościami, takimi jak prawda, wolność, godność, sprawiedliwość, solidarność i prawa obywatelskie.
}} Zobacz też: ZOMO będzie pałować uczniów
Agnieszka Pawłowska
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Czytaj:
Komentarze
(10)
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
...
EMERYTOWANI ORMOWCY DO WSZYSTKICH komentuje -2
ZOBACZCIE NIE MA POPARCIA POMYSŁ WYSTAWY NA RYNKU OSOB KTORE KAPOWAŁY INNYCH W CZASACH PERELU
ARTYKUŁ DOSTAL 3 MINUSY , ZAŁOZE SIE ZE TE TRZY OSOBY TO KAPUSIE I JUZ MAJA PIETRA ZE SIE ZNAJDA NA PLAKATACH NA RYNKU
ARTYKUŁ DOSTAL 3 MINUSY , ZAŁOZE SIE ZE TE TRZY OSOBY TO KAPUSIE I JUZ MAJA PIETRA ZE SIE ZNAJDA NA PLAKATACH NA RYNKU
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
do korektora komentuje -2
otóz gdybym podał ze 20 nazwisk czy nawet jedno to tez bym sie moze zaliczał do donosicieli , ta lista powinna byc udostepniona w swietle prawa po prostu legalnie to sie nalezy , już raz byla taka opcja by to zrobic , ale był ztraszny szum koło tego
JESTEM EMERYTOWANYM MILICJANTEM I POSIADAM NA TEN TEMAT SPORĄ WIEDZE w Wadowicach jest sporo tych kanali co kablowali , przez nich mielismy pełno roboty , nieraz miałem ochote wper,,,,,,,,, pałom takim kapusiom
JESTEM EMERYTOWANYM MILICJANTEM I POSIADAM NA TEN TEMAT SPORĄ WIEDZE w Wadowicach jest sporo tych kanali co kablowali , przez nich mielismy pełno roboty , nieraz miałem ochote wper,,,,,,,,, pałom takim kapusiom
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
korektor komentuje +8
do hejjjjjjjjjjjjjjjjjj
Jeżeli wiesz że tych donosicieli było ponad 160 - to znaczy,że masz dokładne dane i znasz ich nazwiska.Co stoi na przeszkodzie abyś je podał?
Jeżeli wiesz że tych donosicieli było ponad 160 - to znaczy,że masz dokładne dane i znasz ich nazwiska.Co stoi na przeszkodzie abyś je podał?
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
hejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj komentuje -8
kiedy chłopie zrobisz wystawe na rynkun o tych o byli na etatach EZBECJI W CZASZCH PERELOWSKICH w wadowicach i powiecie było ich ponad 160 0sób , chcemy znac ich gęby , tych co donosili na sasiadow i na wszystko co sie ruszalo niezgodnie z tym co głosiła PZPR , podobno wielu z nich dostawało kase , a teraz sa byznesmenami , dawac ich tu na plakaty , co to za IPN co utajnia historie , za co bierzesz chłoptasiu kase , rusz tą tąpa pałą i zrób coś co powinno być juz dawno odkryte , załoze sie ze są tam radni z wadowic i powiatu , takich med nigdy nie brakowało
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
roni komentuje +9
Trzeba pisać prawdę,dlaczego półki sklepowe były puste,trzeba wytłumaczyć młodzieży,że to nie wina ustroju PRL tylko tzw."wałęsówka",czyli wywalczona dopłata po 5tys.złotych do pensji każdemu pracującemu.Dodrukowano pieniędzy na które nie było pokrycia w towarze,dlatego ludzie rzucili się do sklepów i wykupili wszystko oprócz octu.Rakowski i jego frakcja w PZPR dogadali się z Wałęsą i ustalili plan pokojowych zmian ustrojowych,podziałem majątku narodowego i bezpieczeństwem dla komunistów w przyszłej Polsce.I piszcie też ,że góra Solidarności i Wałęsa razem z JPII dobrze wiedziała o zamiarze wprowadzenia stanu wojennego,gdyż zostali poinformowani przez USA którym wiadomość dostarczył Kukliński.Nie zakłamujcie historii.
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
korektor komentuje +8
Można odnieść wrażenie,że każda osoba zatrudniona w IPN-ie legitymuje się tytułem doktora.A może nie-doktor nie może być zatrudniony w tej instytucji?
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
pytanc komentuje +6
Czy akta cinkciarzy sa dostępne w IPN ? Czy są jeszcze "utajnione"?Z jakich "przywilejów" korzystał cinkciarz stojący pod PEWEX-em, za jaką "cenę"
ze był "niezauwazany" przez wszechobecne władze , SB, MO , ORMO ?
ze był "niezauwazany" przez wszechobecne władze , SB, MO , ORMO ?
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
oscho komentuje +1
guralczyk ty tak nie usuwaj tych komentarzy, przecież w jednym i drugim nie było żadnego przekleństwa, tylko moje zdanie.
wolne media!
wolne media!
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
...
..... komentuje -1
Jeśli są z IPN, powinni ujawnić nazwiska donosicieli z naszego powiatu. Powinniśmy wiedzieć, kto na kogo i za ile.
Zgłoś nadużycie
Nie zgadzam się
Zgadzam się
| < Poprzednia | Następna > |
|---|















)
no prosze juz 6 osób jest przeciwnych temu by ich ujawnic , naprawde zatrzesie wadowicami